V článku si rozeberme jednotlivé změny ve stavebním spoření. A šlo o změny k horšímu, podmínky se výrazně zhoršily.

Snížení státní podpory na 2 000 Kč

Podle nových podmínke pro stavební spoření, může státní podpora od státu dělat maximálně 2000 Kč ročně. Státní podpora se počítá jako 10 procent z našpořené částky. Každý rok se tedy vyplatí poslat na stavebko maximálně 20 000 Kč. (ještě přesnější výpočet je 20 000 Kč – úroky z vkladů). Tyto změny jsou platné nejen pro nové smlouvy, ale také pro staré smlouvy o stavebním spoření. Tyto pravidla tedy platí pro každého.

Nově se bude platit daň z úroků

Nebude snížena pouze výše státní podpory, nově tatké budou daněny úroky z vkladů na stavebním spoření. Tato daň z vkladu je v současné době ve výši 15%. Jedná se tedy o další zhoršení podmínek pro lidi, kteří využívaly stavební spoření ke spoření svých volných peňez.

Možné další změny ve stavebním spoření od roku 2013

Další změny v pravidlech stavebního spoření se možná chystají na rok 2013. Uvažujete se o zavedení účelovosti. Státní podporu by jste musely využít pouze na bydlení, nábytek atd. Od roku 2015 se uvažuje o tom, že by stavební spoření poskytovaly i univerzální banky. Tyto změny jsou však stále v jednání a nebyly přijaté, takže zatím neplatí.