Úvěr ze stavebního spoření je jednou z možností jak můžete financovat vaše bydlení. V článku se dozvíte více informac o úvěrech ze stavebního spoření.

K čemu slouží úvěr ze stavebního spoření ?

Úvěr ze stavebního spoření je ryze účelový úvěr. Kdy peníze z úvěru musíte použít buď na nákup nové nemovitosti (byt, rodinný dům, chata). Úvěr ze stavebního spoření se hodí také k financování rekonstrukce nemovitosti. Úvěr ze stavebního spoření mohou v České republice poskytovat pouze stavební spořitelny.

Co je potřeba splnit pro získání úvěru ze stavebka ?

Většina stavebních spořitelen má podmínky pro úvěr ze stavebního spoření dost podobné. Aby jste mohly získat úvěr ze stavebního spoření, tak je nutné spořit na stavebním spoření alespoň 2 roky (24 měsíců). Dále musíte naspořit dostatečně vysokou částku, výše částky záleží na tom, jak velký úvěr budete chtít. Je třeba také mít dostatečně vysoké hodnotící číslo. U každé stavební spořitelny se hodnotící číslo počítá trošku jinak.

Překlenovací a řádný úvěr ze stavebního spoření

Za výhodný lze označit především řádný úvěr ze stavebního spoření. Nabízí nízkou úrokovu sazbu a pokud se bude jednat o částku do 500 000 Kč, tak nemusíte ručit vůbec nemovitostí. Výhodou také je, že podmínky pro splácení úvěru jsou dopředu jasné a nemohou se později měnit. Úvěr ze stavebního spoření je vhodný zejména pro úvěrové financování menších bytů.

Překlenovací úvěr ze stavebního spoření už nebývá tak výhodný. Překlenovací úvěr se používá v případech, kdy nesplňujete podmínky pro schválení řádného úvěru ze stavebního spoření. Na překlenutí období, než vám bude řádný úvěr schválen, vám stavební spořitelna nabídne právě překlenovací úvěr ze stavebního spoření. U překlenovacího úvěru jsou celkově horší podmínky. Je tam vyšší roční úrok.

Je výhodnější hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření ?

Úvěr ze stavebního spoření je vhodný zejména v případech kdy potřebujeme půjčit menší částku zhruba do 1 000 000 Kč. U větších částek je často lepším řeším klasická hypotéka. V určitých případech je možná i kombinace hypotéky a úvěru ze stavebka. Říci, co je výhodnější, nejde přesně říci, vždy záleží na konkrétní situaci.