Stavební spoření prošlo v poslední době docela výraznými změnami. Tyto změny snížily celkovou výhodnost stavebního spoření, hlavně pro lidi, kteří využívaly stavební spoření ke zhodnocování volných peňez.

Největší změna: snížení státní podpory

Největší změnou u stavebního spoření je jednoznačně výrazně snížení státní podpory. Můžete získat maximálně podporu ve výši 2 000 Kč. Počítá se to jako 10 procent z peňež, které byla zaslaná na stavební spoření. V součané době je tedy nejvýhodnější zasílat na stavebko každý rok 20 000 Kč, dosáhnete tak maximální státní podpory od státu. Výše podpory platí pro nové i staré smlouvy. Všich mají úpně stejné podmínky.

Bude se platit daň z úroků z vkladů

Nejenže byla snížena státní podpora, nově se také budou danit úroky z vkladů, kterou jste zaslaly na vaše stavební spoření. Jedná se tedy o další zhoršení podmínek stavebního spoření. Tato daň je ve výši 15%.

Stavební spoření: změny v dalších letech

Uvažujete se také o tom, že by se od roku 2013 zavedla účelovost. Výplata státní podpory by tak byla vázaná účelově. Na financování bydlení, zařízení atd. Od roku 2015 se uvažuje o tom, že by mohly stavební spoření poskytovat nejen stavební spořitelny jako nyní. Ale nově by mohly stavební spořitelny poskytovat i tzv. univerzální banky.